travertinas-750x500

13 įdomių faktų apie travertino akmenį

Teko kada girdėti apie nuostabųjį akmenį travertiną ir jo laiko ir gamtos suformuotą grožį? Ar norėtumėte daugiau sužinoti apie jį? Štai 13 faktų apie travertino akmenį.

 • Travertinas yra kalkakmenio rūšis, kuri formuojasi karštuose mineraliniuose šaltiniuose visame pasaulyje. Kalkakmenis yra nuosėdinė uoliena, pagaminta iš kalcio karbonato, kuris yra pagrindinis šio akmens komponentas. Šiaurės Amerikoje didžiausi travertino klodai yra Jeloustouno nacionaliniame parke.
 • Pavadinimas „travertinas“ kilęs iš senovės italų miesto Tiburo, dabar „Tivoli“, kurio šaknys nusidriekusios į Senovės Romos imperijos laikus. Travertinas buvo žinomas kaip „lapis tiburtinus“, t. y. Tiburo akmuo, kuris laikui bėgant tapo travertinu.
 • Dauguma travertino į JAV importuojama iš Italijos, Irano, Meksikos, Turkijos ir Peru karjerų.
 • Travertinas išgaunamas iš karjerų visame pasaulyje, naudojant įvairius metodus, pvz. vandens srovės pjovimo stakles. Iš karjerų jis gabenamas ir saugomas sandėliuose arba perkeliamas į gamybos įmonę, kur jis supjaustomas į plokštes ir siunčiamas kitokiu būdu, priklausomai nuo norimo apdailos tipo.
 • Žvelgdami į jį, pastebėsite, kas daro tavertiną tokiu unikaliu: šio akmens paviršiuje natūraliai atsirandantys idubimai ir grioveliai. Travertinas taip pat yra akytas. Abi šios savybės atsiranda priklausomai nuo to, kaip bėgant laikui akmuo formuojasi veikiamas aplinkos veiksnių.
 • Travertine esantys idubimai ir grioveliai gali būti užpildyti skiediniu arba palikti tokie, kokie yra natūraliai. Dažniausiai, dar gamykloje, travertino akmens plokščių paviršiai yra užpildomi specialiu skiediniu. Įdubimų dydis nurodo, ar akmuo yra premium, komercinės, ar smulkensiam pjaustymui tinkamos klasės. Vyrauja „nykščio taisyklė“, kuo mažesnis įdubimas, tuo labiau šis travertino akmuo tinkamas apdailai.
 • Travertinas dažnai naudojamas kaip statybinė medžiaga, kurią galima pamatyti visoje Europoje esančioje architektūroje iš Senovės Romos imperijos laikų (Burghausen pilis Vokietijoje). Romos koliziejaus ir pirčių namai Romoje, Sears bokštas buvo pastatyti naudojant travertiną. Travertinas buvo naudojamas visur – nuo vandens kanalų iki laikančiųjų ramsčių. Jis dažniausiai naudojamas grindims, sienoms ir kaip galinė elemento sienelė.
 • Travertinas yra įvairių spalvų, įskaitant baltą, rusvą, rudą, grietinėlės ir aukso spalvų. Taip pat galima rasti įvairių raudonos, rožinės ir oranžinės spalvos atspalvių. Kai kurie travertinai turi „juodąsias venas“, kurios išvagoja šį įstabųjį akmenį.
 • Travertinas gaminamas įvairiais stiliais, įskaitant, šlifuotus, poliruotus, skaldytus, pjūklų pjaustytus jo paviršiaus variantus.
 • Šiuolaikinėje gamyboje travertino plokštės gaminamos įvairių dydžių, priklausomai nuo užsakovo norų ir esamo projektų niuansų.
 • Travertinas gali būti naudojamas viduje arba išorėje, vientisas arba kaip dekoratyvinis elementas, sumaišytas su granito, marmuro, keramikos ar porceliano plokštėmis ar plytelėmis.
 • Travertinas yra minkštesnis nei granitas. Jis turi būti specialiai apdirbamas, kad būtų apsaugotas jo natūralus grožis ir kliento investicijos. Travertino akmens impregnavimas yra tikrai nesudėtingas ir turėtų būti atliekamas įrengimo metu ir periodiškai po to – paprastai kas trejus ar penkerius metus. Šiandien galima rinktis iš daugybės impregnavimo priemonių. Dažniausiai naudojami yra dirbtinai komponuoti arba natūralūs impregnantai. Dirbtinai komponuoti impregnantai patamsina akmenį ir suteikia jam „drėgną“ išvaizdą, o natūralūs – suteikia tokią pačią apsaugą nekeičiant akmens išvaizdos.
 • Montuodami travertiną, pirmiausia reikia suderinti plytelių raštus. Taip pat naudokite baltos/šviesios spalvos montavimo medžiagas, ypač su šviesiu travertinu. Kitų spalvų montavimo medžiagos gali netyčia nudažyti jūsų akmenį. Kai kurie specialistai rekomenduoja travertiną užsandarinti prieš montavimą ir po jo.